Akcesoria narciarskie: kije, gogle i kaski
Tematem równie szerokim, jak wybór samych nart czy butów, jest także wybór odpowiednich akcesoriów narciarskich. Z pozoru wydawać się to może sprawą banalną i drugorzędną, jednakże wiele z tych drobnych elementów odgrywa tak samo istotną rolę podczas jazdy, jak prawidłowo dobrane „deski”. Dlatego też decydując się na zakup odpowiednich akcesoriów, warto udać się do wyspecjalizowanego sklepu, takiego jak Blue Sport, a nie do marketu.
Kije narciarskie
Pierwsze, co nasuwa się wielu osobom na myśl, kiedy są pytani o akcesoria narciarskie, są kije. Kijki zjazdowe mają za zadanie ułatwić jazdę, w tym poprawić technikę i pozycję narciarza, a także pomóc początkującym w utrzymaniu równowagi na stoku. Aby jednak rzeczywiście pomagały, a nie stanowiły dodatkowy wydatek i balast, powinny spełniać kilka wymagań. Przede wszystkim powinny być lekkie, elastyczne i wytrzymałe, by nie obciążały narciarza, umożliwiały pewny, stabilny chwyt i stanowiły pewną podporę, a jednocześnie nie złamały się np. przy upadku. Istotna jest także odpowiednia długość kijka, którą najłatwiej dobrać, trzymając konkretny egzemplarz w ręce. Kij ustawiony pionowo na rączce i uchwycony dłonią tuż pod kółeczkiem, powinien sprawiać, że pomiędzy ramieniem a przedramieniem narciarza jest kąt prosty.
W doborze odpowiedniego kijka mogą także pomóc sprzedawcy, korzystając na przykład z tabeli, sugerującej długość kija do wzrostu narciarza. Jest to istotne, gdyż źle dobrany kij sprawi, że osoba jeżdżąca z nim będzie pochylać się do przodu lub odchylać w tył, co utrudni jej jazdę. Przed ostatecznym wyborem można także przetestować preferowaną długość, na przykład wypożyczając kije z wypożyczalni.
Gogle
Kolejnym istotnym elementem wyposażenia są gogle narciarskie. Służą one zabezpieczeniu oczu zjeżdżającego przed wiatrem i śniegiem, a przede wszystkim przed promieniowaniem UV, odbijającym się od śniegu. Powinny także poprawiać widoczność na stoku. Z tego powodu często proponowane są gogle o wymiennych szkłach, dopasowywanych odpowiednio do pory dnia oraz nasłonecznienia. I tak podczas jazdy w bardzo jasny, słoneczny dzień, powinno nosić się okulary o ciemnych (szarych, brązowych) szkłach, przepuszczających stosunkowo mało światła. Z kolei na dni pochmurne lub zmierzch polecane są szkła jasne, np. żółte lub złote. Istnieją także gogle uniwersalne, przeznaczone głównie dla osób spędzających dość mało czasu na stoku, lub nie mogących pozwolić sobie na większy wydatek, jakim są okulary z wymiennymi szybami. Również dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na wymienne szkła, przeznaczone są okulary fotochromowe, które przyciemniają się i rozjaśniają w zależności od nasłonecznienia na stoku.
W okularach i goglach narciarskich ważny może być także filtr polaryzacyjny, wygaszający odbicia światła (podobnie jak w okularach przeciwsłonecznych dla kierowców). Innym udoskonaleniem, na które warto zwracać uwagę, jest system „anti-fog”, zabezpieczający gogle przed zaparowaniem.
Decydując się na zakup konkretnego modelu, warto przymierzyć go w sklepie, również z kaskiem. Gogle powinny bowiem zapewniać komfort noszenia, przy jednoczesnym jak najlepszym zabezpieczeniu. Oznacza to, iż nie powinny nigdzie uciskać, a pole widzenia powinno być w nich jak najszersze. Muszą także zakrywać czoło narciarza i przylegać do twarzy, a nie opierać się o założony kask. Ze względu na te wymagani, szczególnie istotny jest ich odpowiedni dobór w przypadku dzieci oraz kobiet, których drobniejsza budowa sprawia, że powinny wybierać ze specjalnie zaprojektowanych dla siebie gogli.
Kaski narciarskie
Mówiąc o kasku, warto od razu zatrzymać się i przy nim nieco dłużej. Jest on często niedocenianym elementem wyposażenia, gdyż osoby po 16. roku życia nie mają w Polsce obowiązku noszenia go na stoku. Jednakże nawet one powinny rozważyć jego zakup, gdyż doskonale chroni on nie tylko przed urazami mechanicznymi, ale także przed wiatrem i zimnem.
Dobór odpowiedniego kasku to przede wszystkim kwestia poznania „rozmiaru” własnej głowy. Aby tego dokonać, należy zmierzyć jej obwód około 1 cm nad linią brwi. Uzyskany wynik odpowiada rozmiarom kasku, podanym albo w przedziałach (np. 54-56 cm) albo w systemie literowym (S, M, L…). Po poznaniu wstępnego rozmiaru, należy kask przymierzyć i sprawdzić, czy dobrze przylega, lecz nie uciska głowy. Pomiędzy kaskiem a głową nie powinno być bowiem zbędnych luzów (nie może on spadać na czoło ani na kark), ale nie powinien także ugniatać w żadnym miejscu. Warto przy tym pamiętać, że kaski różnych producentów mogą różnić się kształtem i ten sam rozmiar u jednych producentów może być odpowiedni, a u innych nie. Podobna zasada dotyczy paska pod brodę, na którym również powinna znaleźć się miękka wyściółka, zapewniająca komfort noszenia. On również powinien dobrze przylegać, ale nie może ugniatać noszącego czy utrudniać mu ruchów. Jego zapięcie nie powinno też zbyt ciężko chodzić, gdyż wówczas narażone na mróz może okazać się jeszcze trudniejsze do zapinania lub rozpinania.
Podsumowując, można powiedzieć, że dobór odpowiednich akcesoriów narciarskich jest równie ważny, jak wybór samych nart czy butów. Dzięki temu narciarz nie będzie narażony na warunki atmosferyczne (wiatr, słońce, śnieg), ale także zabezpieczony przed różnorodnymi urazami. Mogą one także pomagać początkującym w stawianiu pierwszych kroków na stoku. Ich wyborowi warto więc poświęcić należną uwagę i odpowiedni czas, by nie robić tego w pośpiechu czy w markecie, co narazić może na niepotrzebne koszty i niekomfortowy, lub nie zabezpieczający odpowiednio wydatek. Co więcej, profesjonalna obsługa sklepów takich jak Blue Sport może pomóc w odpowiednim wyborze, który później będzie długo cieszył na stoku.