MASZ PYTANIE? ZADZWOŃ!   KĘTY (+48) 514 515 710, GROJEC (+48) 33 842 07 58, WADOWICE (+48) 502 506 012

Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Jak dbać o sprzęt narciarski? 0
Jak dbać o sprzęt narciarski?

Jak dbać o sprzęt narciarski?

 

Każdy sprzęt sportowy musi być regularnie serwisowany, jeśli ma prawidłowo funkcjonować. To samo dotyczy oczywiście nart oraz snowboardów, które powinny być w pełni sprawne podczas sezonu, by nie zawiodły w najbardziej nieprzewidzianym momencie. Podstawowy przegląd może być wykonany w domu i służyć ocenie, czy przed kolejnym wyjazdem na narty warto udać się do serwisu. Pełna ocena stanu nart, jak również naprawienie wszelkich uszkodzeń czy odpowiednie ich przygotowanie powinny być jednak wykonane przez profesjonalistów, dysponujących wiedzą i specjalnymi narzędziami. W naszym sklepie i serwisie rowerowo-narciarskim Blue Sport, wykonywane są: cyklinowanie i regeneracja ślizgu, ostrzenie krawędzi, montaż i konserwacja wiązań narciarskich i snowboardowych, regulacja siły wypięcia wiązań oraz naprawy innych uszkodzeń.

Regeneracja ślizgu i ostrzenie.

Pierwszym krokiem, który powinien zostać wykonany, jest zawsze oczyszczenie nart z ewentualnego brudu. Następnie należy ocenić stan ślizgu: czy są w nim ubytki, a także krawędzi: ich ostrość oraz ewentualne uszkodzenia. Jeśli w ślizgu występują ubytki, powinien on zostać zregenerowany, czyli po prostu należy wypełnić uszkodzenia specjalnym tworzywem. Kolejnym krokiem jest odpowiednie wyszlifowanie ślizgu, by był idealnie równy. W przypadku krawędzi, muszą one być naostrzone, by zapewniały dobre trzymanie się narty na stoku, szybkie, pewne hamowanie w każdych warunkach, a także umożliwiały płynne skręcanie zgodnie z wolą jadącego. Szczególnie ważne są dobrze naostrzone krawędzie w nartach carvingowych, umożliwiających m.in. wchodzenie w krótkie, ostre skręty.

Smarowanie.

Naostrzone oraz dobrze zregenerowane narty muszą zostać nasmarowane odpowiednim smarem, przeznaczonym (zwykle) do konkretnych temperatur. Dlatego też jednorazowe smarowanie nart w serwisie nie będzie wystarczające na cały sezon, a od intensywności użytkowania zależeć będzie, jak szybko należy je powtórzyć. Warto przy tym zwrócić uwagę, iż smarowanie nart może odbywać się na gorąco lub na zimno (doraźnie). Pierwsze z nich jest skuteczniejsze, smar jest lepiej rozprowadzany po strukturze narty i wytrzymuje dłuższe eksploatowanie. Drugie jest wykorzystywane przez narciarzy, pragnących nasmarować swoje narty bezpośrednio przed wyjściem na stok. Polecane są przy tym smary oznakowane w odpowiedni sposób: niebieskie do temperatur ujemnych, żółte do temperatury 0°C i minimalnie dodatniej, pomarańczowe uważane za uniwersalne, zwykle sprawdzające się w przedziale od -10°C do 0°C.

Wiązania.

Bardzo ważnym krokiem serwisowym jest montaż i regulacja, a także serwis wiązań narciarskich i snowboardowych. Ich odpowiednie dopasowanie i zadbanie, by nie pojawiły się w nich uszkodzenia czy rdza, są podstawowymi czynnikami, odpowiadającymi za bezpieczeństwo jazdy na nartach. Dlatego bezwzględnie powinny być wykonane w profesjonalnym serwisie, wyposażonym w odpowiednie narzędzia, jak jest w przypadku Blue Sport. Również odpowiednie ustawienie siły wypięcia nart jest jednym z niezwykle istotnych parametrów, zapewniających bezpieczeństwo jazdy i chroniących narciarza przed kontuzjami czy złamaniami. Dlatego też specjalistyczne serwisy posługują się w tym celu tabelami i urządzeniami diagnostycznymi, które uwzględniają m.in.: wagę, wiek, wzrost, poziom zaawansowania oraz rozmiar buta narciarza, by ustalić odpowiednią wartość tego parametru.

Przechowywanie.

Na koniec warto zauważyć, że serwis nart jest konieczny nie tylko na początku, ale również na końcu sezonu. Co więcej, w trakcie zimy istotne są również zachowania narciarzy, które mogą w istotny sposób wpływać na sprzęt, takie jak przechowywanie czy przewożenie nart i butów. Należy w tym przypadku pamiętać, aby nie przewozić „desek” na dachu samochodu bez osłony, co mogłoby narazić je na niepotrzebne uszkodzenia. Zarówno narty jak i buty powinny być przechowywane w suchym, chłodnym miejscu, by nie zostały narażone na odkształcenia spowodowane wilgocią i nieodpowiednią temperaturą. Z kolei podczas suszenia butów nie powinny być ustawiane obok grzejnika czy suszone gorącą suszarką, gdyż to również może doprowadzić do ich odkształceń. Przestrzeganie tych kilku prostych zasad niewątpliwie poprawi żywotność nart i butów, co powinno przełożyć się na zadowolenie narciarza.

Komentarze do wpisu (0)

Artykuły
NOWY SKLEP ROWEROWY W WADOWICACH

sklep rowerowy wadowiceNOWY SKLEP ROWEROWY W WADOWICACH

Serdecznie zapraszamy mieszkańców Wadowic i okolic do naszego nowo otwartego salonu rowerowego Blue Sport, znajdującego się w Wadowicach przy ul. Legionów 24 (obok urzędu skarbowego). W naszej ofercie znajdą Państwo szeroką gamę rowerów takich marek jak GIANT, KROSS czy Ecobike. Blue Sport Wadowice to nasz trzeci, a zarazem największy jak dotąd sklep rowerowy.

Przygotowanie roweru do nowego sezonu

serwis rowerowyPrzygotowanie roweru do nowego sezonu

Coraz cieplejsze dni oraz ładniejsza pogoda zachęcają, by rozpocząć tegoroczny sezon rowerowy – oczywiście zakładając, że przez zimę nie był on używany. Doświadczeni użytkownicy dwóch kółek wiedzą jednak, że zanim po raz pierwszy wsiądą na siodełko, muszą zadbać o pojazd, by później nie napotkać przykrych niespodzianek. Do odpowiedniego przygotowania roweru przed wyruszeniem na wiosenne wycieczki zachęcają również specjaliści ze sklepu Blue Sport, mieszczącego się w Grojcu. Oprócz udzielenia porad, mogą oni także zapewnić profesjonalny serwis, dzięki czemu użytkownicy nie będą musieli przeprowadzać go na własną rękę.

Zalety rowerów elektrycznych

rowery elektryczneZalety rowerów elektrycznych

Rower jest jednym z najzdrowszych pojazdów, zarówno dla człowieka, który poruszając się na nim, pozostaje aktywny, jak również dla środowiska, gdyż nie emituje zanieczyszczeń czy hałasu. Nie każdy jednak może pozwolić sobie na użytkowanie zwykłego roweru na co dzień – czy to ze względu na stan zdrowia, nie pozwalający na wysiłek, czy też z braku czasu, by dojeżdżać na dwóch kółkach do szkoły czy pracy. Takim osobom naprzeciw wychodzą rowery elektryczne, których różne modele znaleźć można w sklepie Blue Sport w Grojcu.

Rower dla dziecka

rowery dziecięceRower dla dziecka

Na stronie internetowej, jak również w samym salonie Blue Sport, znaleźć można wiele modeli rowerów przeznaczonych dla dzieci. Różnią się one od siebie nie tylko wyglądem czy kolorem, ale również budową, w tym ustawieniem ramy, czy dodatkowym wyposażeniem. Szczególnym przypadkiem jest tzw. rowerek biegowy, pozbawiony układu napędowego. Widząc tak szeroki wybór, nietrudno wpaść w dylemat, czym kierować się, wybierając pierwszy lub kolejny jednoślad dla dziecka.

Moda na rower miejski

rower miejski Moda na rower miejski

Jeszcze przed kilkoma laty w naszym kraju największym wzięciem cieszyły się tylko rowery górskie, które Polacy wybierali głównie dla rekreacji. Dziś, choć rowery górskie oraz sportowe są dalej popularne, rowery miejskie tzw. „holenderki”, cieszą się coraz większą popularnością. Obecnie rowery miejskie, wybierane są głównie dla dużego komfortu i przyjemności z jazdy, dzięki którym możemy pojechać do pracy czy na zakupy.

Rowery górskie

rower górskiRowery górskie

Nowy sezon rowerowy został już dawno rozpoczęty i wiele osób może zastanawiać się nad wymianą starego modelu na nowszy, zwłaszcza, że lato i sezon urlopów, a także wycieczek „na dwóch kółkach”, zbliża się wielkimi krokami. Sklep Blue Sport oferuje nam szeroki wybór markowych rowerów górskich, które od lat cieszą się nieustającą popularnością, szczególnie wśród ludzi młodych, lubujących się w bardziej wymagających wycieczkach, niż jazda po prostej, miejskiej drodze.

Kategorie blog
Chmura tagów
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl