Przygotowanie roweru do nowego sezonu

Coraz cieplejsze dni oraz ładniejsza pogoda zachęcają, by rozpocząć tegoroczny sezon rowerowy – oczywiście zakładając, że przez zimę nie był on używany. Doświadczeni użytkownicy dwóch kółek wiedzą jednak, że zanim po raz pierwszy wsiądą na siodełko, muszą zadbać o pojazd, by później nie napotkać przykrych niespodzianek. Do odpowiedniego przygotowania roweru przed wyruszeniem na wiosenne wycieczki zachęcają również specjaliści ze sklepu Blue Sport, mieszczącego się w Grojcu. Oprócz udzielenia porad, mogą oni także zapewnić profesjonalny serwis, dzięki czemu użytkownicy nie będą musieli przeprowadzać go na własną rękę.

Czyszczenie i smarowanie

Jeżeli jednak ktoś chciałby samodzielnie przygotować rower do nowego sezonu, powinien zwrócić uwagę na kilka ważnych spraw. O ile nie był on wykorzystywany przez ostatnie kilka miesięcy, a jesień zakończył w dobrym stanie, niezbędne czynności mogą ograniczyć się do umycia go i napompowania kół. W innym przypadku należy dokładnie oczyścić go ze wszystkich pozostałości błota i piasku. Czyszcząc zębatki, warto przy tym zwrócić uwagę czy ząbki nie zostały starte, natomiast w przypadku łańcucha, czy nie „wyciągnął się”. Gdy nic takiego nie nastąpiło, kolejnym krokiem powinno być nasmarowanie ruchomych części (takich jak łańcuch, zębatki, mechanizmy przerzutek, hamulce czy gwinty pedałów) specjalnym olejem rowerowym. Warto w niego zainwestować, gdyż stosowanie nieodpowiednich środków przeznaczonych do innych celów, może również doprowadzić do uszkodzeń.

Koła i hamulce

Jedną z najważniejszych spraw jest zadbanie o koła rowerowe. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy nie są scentrowane lub skrzywione. Niezbędna jest także kontrola ciśnienia w oponach, gdyż zbyt niskie w stosunku do zaleconego naraża bieżnik na szybsze starcie, a samą dętkę na przebicie. Istotne jest również, by upewnić się, czy hamulce są sprawne, a linki hamulcowe nie pokryły się rdzą lub nie uległy innym uszkodzeniom, kwalifikującym je do wymiany. Warto przy tym zauważyć, iż z poważnymi problemami trudno poradzić sobie samemu i powinny zostać naprawione w serwisie.

Amortyzator

Ostatnim elementem, który nie występuje we wszystkich rowerach, jest amortyzator, o który również należy zadbać. Nie zawsze jednak jest to możliwe samodzielnie, dlatego również w tym przypadku konieczna może być wizyta w profesjonalnym serwisie, jaki oferuje Blue Sport. Również w przypadku innych zaobserwowanych problemów nasi specjaliści z chęcią udzielą porad i dokonają stosownych napraw, dlatego serdecznie zapraszamy do odwiedzenia nas w